Nowości

Spotkanie poetyckie

Egzamin wstępny na kurs przewodnicki

                                               KURS PRZEWODNICKI 2017-2019

  Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem organizuje kurs dla kandydatów na przewodników tatrzańskich klasy III.

  Kurs przewodnicki trwał będzie przynajmniej 18 miesięcy, z przerwą w okresie wakacji, świąt i ferii zimowych. Podczas egzaminu wstępnego przyjętych zostanie 50 osób. Przyjęte zostaną te osoby, które na egzaminie wstępnym uzyskają największą liczbę punktów. Pierwsze pięć osób spoza listy przyjętych będzie mogło uczestniczyć nieodpłatnie w zajęciach (w miarę wolnych miejsc) jako tzw. rezerwowi, a w przypadku rezygnacji któregoś z kursantów będą mogli stać się pełnoprawnymi uczestnikami kursu.

  Zajęcia prowadzone będą w Zakopanem, w siedzibie TPN przy ulicy T. Chałubińskiego, sporadycznie w Kuźnicach, w każdy piątek. Planowanych jest około 35 wyjazdów autokarowych w Tatry i pasma górskie otaczające oraz wyjazdy szkoleniowe na Spisz, Liptów, Orawę i Podhale, a także kilkadziesiąt wycieczek w Tatry Polskie i Słowackie. W zakresie kursu prowadzone będą wykłady i zajęcia m in. z topografii, geografii, nawigacji, przyrody, historii, meteorologii, ratownictwa, lawinoznawstwa, technik poruszania się w górach latem i zimą, techniki asekuracji, prowadzenia klientów w terenie górskim i wysokogórskim. Fakultatywną częścią kursu będzie szklenie skiturowe.

  Opłata za cały kurs wyniesie 7000 zł i podzielona zostanie na 2 raty płacone w okresie półrocznym.

Kierownikiem kursu został Piotr Mazik

Egzamin wstępny:

W dniach 9 i 10 września 2017 przeprowadzony zostanie egzamin wstępny. Pierwszego dnia sprawdzana będzie kondycja fizyczna kandydatów oraz ich wiedza i doświadczenie w zakresie topografii, przyrody Tatr i regionu oraz ogólnej wiedzy historycznej. W części drugiej egzaminu sprawdzone zostaną podstawowe umiejętności kandydatów z zakresu asekuracji, wspinania i poruszania się w terenie skalnym.

Miejsce i godzina egzaminu wstępnego zostaną przesłane kandydatom na ich adres mailowy.

Koszt egzaminu 100 zł.

Chętni do wzięcia udziału w egzaminie wstępnym powinni:

- napisać podanie o przyjęcie na kurs przewodnicki wraz z krótkim uzasadnieniem i danymi kontaktowymi (numer telefonu, e-mail)

- wydrukować i podpisać oświadczenie i regulamin (do pobrania ze strony przewodnictwo.org)

- wpłacić 100 zł na konto Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy

55882100090000000372080001,  w tytule przelewu prosimy wpisać swoje imię i nazwisko - egzamin wstępny.

Podpisane dokumenty (podanie, oświadczenie, regulamin) prosimy złożyć w kasie gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10 (środa–sobota 9-17, niedziela 9-15) lub wysłać na adres pocztowy podany przez Piotra Mazika:

34-500 Zakopane, ul. Zborowskiego 4a/15.

Termin składania dokumentów i dokonywania wpłat upływa 31 sierpnia 2017 r.

Szczegółowych informacji o egzaminie i kursie udziela Piotr Mazik, tel. 691 848 628, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Regulamin kursu (kliknij)

Oświadczenie (kliknij)

Zmarła Zofia Stecka

 

  W wieku niespełna 100 lat zmarła w dniu 30 czerwca 2017 roku, Zofia Stecka, nestorka przewodnictwa tatrzańskiego, absolwentka dwóch wydziałów: prawno-ekonomicznego oraz filologii francuskiej Uniwersytetu Poznańskiego, taterniczka, alpinistka, narciarka, uczestniczka wypraw eksploracyjnych do jaskiń tatrzańskich a także do jaskiń Słowacji Bułgarii i Austrii. Wspinała się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, uczestniczyła w wyjazdach w góry Turcji, Grecji, Rumunii, uprawiała narciarstwo skitourowe.
  Jest autorką “Historii przewodnictwa tatrzańskiego” oraz wielu artykułów opublikowanych w czasopismach górskich, pełniła wiele funkcji społecznych w zarządach Klubu Wysokogórskiego, Sekcji Taternictwa Jaskiniowego oraz Komisji Taternictwa Jaskiniowego ZG KW.
  Godność członka honorowego nadały jej: Klub Wysokogórski w Zakopanem, Speleoklub Tatrzański, Koło Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy, Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy, Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich  im. Zofii i Witolda Paryskich.
 
 
  Msza święta żałobna i uroczystości pogrzebowe odprawione zostaną dnia 11 lipca (wtorek) o godz. 13.00 w Starym Kościółku przy ulicy Kościeliskiej. Po Mszy świętej odprowadzimy urnę z prochami zmarłej na Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Kurs przewodnicki

  Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem organizuje kurs dla kandydatów na przewodników tatrzańskich klasy III.

  Kurs przewodnicki rozpocznie się w październiku 2017 r. i trwał będzie przynajmniej 18 miesięcy, z przerwą w okresie wakacji. Po ukończeniu kursu kandydaci będą mogli przystąpić do egzaminu państwowego.

  Na początku września odbędzie się egzamin wstępny, podczas którego przyjętych zostanie 50 osób. Przyjęte zostaną te osoby, które na egzaminie uzyskają największą liczbę punktów. Pierwsze pięć osób spoza listy przyjętych będzie mogło uczestniczyć nieodpłatnie w zajęciach (w miarę wolnych miejsc) jako tzw. rezerwowi, a w przypadku rezygnacji któregoś z kursantów będą mogli stać się pełnoprawnymi uczestnikami kursu.

  Egzamin wstępny będzie dwudniowy. Pierwszego dnia sprawdzana będzie kondycja fizyczna kandydatów oraz ich wiedza i doświadczenie w zakresie topografii, przyrody Tatr i regionu oraz ogólnej wiedzy historycznej. W części drugiej egzaminu sprawdzone zostaną podstawowe umiejętności kandydatów z zakresu asekuracji, wspinania i poruszania się w terenie skalnym.

Wiedza tatrzańska sprawdzana będzie w rozmowie kwalifikacyjnej. Kandydat powinien wykazać praktyczną znajomość Tatr, przekonać egzaminatorów, że wiedzę swoją zawdzięcza nie tylko źródłom pisanym, ale przede wszystkim doświadczeniu.

  Zajęcia kursowe prowadzone będą w Zakopanem, w siedzibie TPN przy ulicy Chałubińskiego, sporadycznie w Kuźnicach, w każdy piątek. Planowanych jest również 35 wyjazdów autokarowych w Tatry i pasma górskie otaczające je oraz wyjazdy szkoleniowe na Spisz, Liptów, Orawę i Podhale, a także kilkadziesiąt wycieczek w Tatry Polskie i Słowackie. Wyjazdy i wyjścia w teren planowane są na niedziele.

  W zakresie kursu prowadzone będą wykłady i zajęcia m.in. z topografii, geografii, nawigacji, przyrody, historii, meteorologii, ratownictwa, lawinoznawstwa, technik poruszania się w górach latem i zimą, techniki asekuracji, prowadzenia klientów w terenie górskim i wysokogórskim. Fakultatywną częścią kursu będzie szkolenie skiturowe.

  Kierownikiem kursu został Piotr Mazik

  Szczegóły związane z egzaminem wstępnym i kosztami kursu podane zostaną na początku sierpnia na stronie www.przewodnictwo.org.

  Pytania, wątpliwości i wszelkie sprawy dotyczące przygotowywanego kursu można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na ich podstawie zostanie przygotowana baza pytań i odpowiedzi FAQ, która zostanie umieszczona na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Prezes SPT

Maciek Bielawski

Wiosenne zebranie przewodników.

Uprzejmie informuję, że w dniu 30 marca 2017 r. (czwartek) w Galerii Władysława Hasiora ul. Jagiellońska 18b o godz. 17.00 odbędzie się walne zebranie członków Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem.

W programie m.in.rozdanie nagród w konkursie zorganizowanym dla przewodników naszego koła przez Muzeum Tatrzańskie.

Jednocześnie zachęcam do skorzystania z okazji i promowania wśród koleżanek i kolegów własnej działalności: artystycznej, pisarskiej...

Bardzo serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zebraniu.
Maciek Bielawski

  • Najnowsze

    The latest news from the Joomla! Team

    Liczba artykułów:
    2